e-book

7 najväčších chýb pri predaji nehnuteľnosti


Chystáte sa nakladať s majetkom, ktorý má zrejme hodnotu desiatok tisíc eur. Mnoho ľudí urobilo pri predaji veľa chýb. Vy ich ale robiť nemusíte. Zoznámte sa s dnešným realitným trhom. Pozrite si zoznam 7 najväčších chýb, ktoré už urobili iní a vy ich robiť nemusíte!


1. Skúsim to sám


Rozhodnete sa predať Vašu nehnuteľnosť vlastnými silami, dáte na internet inzerát a dúfate, že sa Vám ozvú záujemcovia. Počas hodiny Vám zavolá až niekoľko desiatok maklérov a žiadny záujemca. Ako je to možné? Makléri súkromné inzeráty využívajú ako zdroj kontaktov na predávajúcich. Budú vás teda kontaktovať a prehovárať rôznymi, veľakrát aj nekalými trikmi, aby ste predaj zverili práve im. A záujemcovia? tí navštevujú predovšetkým špeciálne weby, kam majiteľ svoj inzerát často podať ani nemôže.
Výsledok? Veľa maklérov, mnoho sľubov, žiadny záujemca.


2. Stanovenie ceny


Pokiaľ stanovíte cenu príliš nízko, prerobíte. Pokiaľ príliš vysoko, tiež prerobíte. Ako je to možné? Príliš vysoko nastavená cena spôsobí nepredajnosť nehnuteľnosti, aj keď sa neskôr zlacňuje. Kto by dôveroval tovaru, ktorý niekto zlacnil hneď niekoľkokrát, pretože ho do teraz nikto nechcel? Príklad: vyhliadnete si výborný televízor za 1 200 Eur. Predajca ho po štrnástich dňoch zlacní na 1 000, neskôr na 800 a potom na 600 Eur. Už to nebude výborný televízor, bude to pre Vás "nejaký šmejd", ktorý nikto nechce, preto ho stále zlacňujú. A vy už ho tiež nebudete chcieť.
A ešte maličkosť, stanovovať cenu podľa inzerátov podobných nehnuteľností je nezmysel. Tieto ceny sú ponukové, skutočné predajné ceny bývajú o 10-20% nižšie. Keby boli inzerované ceny predajné, inzerát už nenájdete.
Výsledok? Zlacňujete a zlacňujete až pod trhovú cenu a žiadnych záujemcov sa aj tak nedočkáte.


3. Prezentácia


Pokiaľ chcete čokoľvek dobre predať, je potrebné to správne ponúkať. Čím viac ľudí sa o tom dozvie, tým lepšie sa to predá. Sám majiteľ má ale iba obmedzené možnosti inzercie. Je nutné zvoliť hneď niekoľko predajných kanálov. Mnohé realitné servery Vám ani nedovolia inzerát vložiť, ak nie ste profesionál. Na každého jedného Vami osloveného potenciálneho kupca osloví maklér ďalších desať. To je zhruba o 1 000% vyššia pravdepodobnosť úspešného predaja.
Výsledok? O Vašej ponuke sa dozvie príliš málo ľudí a Vy nehnuteľnosť nepredáte, alebo ju predáte za nižšiu cenu.


4. Obhliadky


Chcete predať za najvyššiu cenu? Aj samotné obhliadky majú svoje obchodné pravidlá. Ako hovorievala moja babička: "Nič na tom nie je, len sa to musí vedieť ". Nehnuteľnosť dobre pripraviť, odprezentovať a vyjednávať so záujemcami, to je doslova umenie. Čím viac s tým má človek skúseností, tým lepšie predá. Dôležitý je napríklad aspoň základný Home Staging, pretože nikdy nie je druhá šanca urobiť prvý dojem.
Pozor! Je tiež dôležité "filtrovať" potenciálnych záujemcov. Nie každý, kto sa vydáva za záujemcu, ním skutočne je. Môže to byť tiež tzv. tichý sprostredkovateľ, ktorý si príde pozrieť ako "záujemca" Vašu nehnuteľnosť a potom dorazí ešte raz, keď vy nebudete doma.
Výsledok? Prehliadky nebudú mať požadovaný efekt a navyše riskujete vykradnutie Vašej nehnuteľnosti.


5. Viac maklérov


Najčastejšou chybou je úvaha " čím viac maklérov bude predávať moju nehnuteľnosť, tým pravdepodobnejšie ju predám za viac". Pokiaľ ale záujemcovia vidia, že nehnuteľnosť ponúka viac spoločností, je to pre nich jasný signál, že môžu na každého makléra tlačiť s cenou a špekulovať. Záujemca zavolá piatim maklérom a vydáva sa za päť rôznych záujemcov. Vy to nemáte šancu spoznať. Jediný výsledok je, že máte pocit, že o nehnuteľnosť má záujem päť ľudí a všetci chcú zľavu. Akonáhle má predaj na starosti jeden maklér, máte všetko jasne pod kontrolou.
Pozor! Najnižšia provízia nie je zárukou predaja za najvyššiu cenu. Neušetríte. Profesionáli majú svoju cenu. Keď sa budete rozvádzať, tiež si najmete najlacnejšieho advokáta?
Výsledok? Vaša ponuka bude vyvolávať pochybnosti u záujemcov, makléri sa nebudú maximálne snažiť ...


6. Vynechajte laické rady


Predaj nehnuteľností je ako futbal. Všetci si myslia, že tomu rozumejú. Nedajte na "priateľské" rady, že to najlepšie predáte tak či onak, že sused predal tak a tak ... Keď totiž požiadate kohokoľvek o radu, dotyčný má snahu Vám na to “niečo" povedať. Dobrý priateľ by Vám ale mal povedať "ja tomu nerozumiem, stretni sa s niekým, kto v tom robí".
Výsledok? Za "dobré" rady dotyčný nenesie zodpovednosť. Chyba, ktorú urobíte pri predaji nehnuteľnosti, Vás môže stáť veľa peňazí.


7. Zmluvy a ďalšie kroky


Predávate vec - majetok, ktorý má vo Vašej rodine zrejme najväčšiu hodnotu. To nie je žiadna sranda. Zmluvy stiahnuté z internetu, právnik, ktorý sa nešpecializuje na nehnuteľnostné právo, neznalosť množstva detailov pri prevode peňazí aj nehnuteľnosti ... to všetko je hazard s Vašimi peniazmi.
Výsledok? Neraz sa stalo, že predávajúci nemal ani peniaze, ani nehnuteľnosť a zostali mu len súdne ťahanice.


 


Tento ebook bol vytvorený v spolupráci s inštitútom CHYTRÝ MAKLÉR www.chytrymakler.cz. 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Odporúčanie:


 


Vyhľadajte makléra - odborníka, za ktorého "hovoria" výsledky a spokojní klienti. Dohodnite si schôdzku na 30 minút, nech Vám prezradí, čo dnes znamená úspešne predať nehnuteľnosť. Zistite si najskôr všetko potrebné a potom sa určite správne rozhodnete. Rovnako ako na opravu auta, alebo stavbu domu aj na predaj nehnuteľnosti si vyberte odborníka, ktorý nesie zákonnú zodpovednosť za svoje služby.


Ďakujem, že ste dočítali až sem, prajem Vám pri predaji


nehnuteľnosti veľa úspechov. Ak budete mať akékoľvek otázky, neváhajte ma kontaktovať.


 


 


 


 


 


 


 


 


7 najväčších chýb pri predaji nehnuteľnosti


Chystáte sa nakladať s majetkom, ktorý má zrejme miliónovú hodnotu. Mnoho ľudí urobilo pri predaji veľa chýb. Vy ich ale robiť nemusíte. Zoznámte sa s dnešným realitným trhom.


Zasielam Vám 7 najväčších chýb, ktoré už urobili iní a vy ich


robiť nemusíte!


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


1.


Skúsim to sám


 


 


Rozhodnete sa predať Vašu nehnuteľnosť vlastnými silami, dáte na internet inzerát a dúfate, že sa Vám ozvú záujemcovia. Počas hodiny Vám zavolá až niekoľko desiatok maklérov a žiadny záujemca. Ako je to možné? Makléri tieto inzeráty využívajú ako zdroj kontaktov na predávajúcich. Budú vás teda kontaktovať a prehovárať rôznymi, veľakrát aj nekalými trikmi, aby ste predaj zverili práve im. A záujemcovia? tí navštevujú predovšetkým špeciálne weby, kam majiteľ ani svoj inzerát podať nemôže.


 


Výsledok? Veľa maklérov, mnoho sľubov, žiadny záujemca.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


2.


Stanovenie ceny


 


Pokiaľ stanovíte cenu príliš nízko, prerobíte. Pokiaľ príliš vysoko, tiež prerobíte. Ako je to možné? Príliš vysoko nastavená cena spôsobí nepredajnosť nehnuteľnosti, aj keď sa neskôr zlacňuje. Kto by dôveroval tovaru, ktorý niekto zlacnil hneď niekoľkokrát, pretože ho do teraz nikto nechcel? Príklad: vyhliadnete si fantastickú televíziu za 1 200 Eur. Oni ju po štrnástich dňoch zlacnia na 1 000, neskôr na 800 a potom na 600 Eur. Už to nebude fantastická televízia, bude to pre Vás "nejaký šmejd", ktorý nikto nechce, preto ho stále zlacňujú.


A vy už ho tiež nebudete chcieť.


 


A ešte maličkosť, stanovovať cenu podľa inzerátov podobných


nehnuteľností je scestné. Tieto ceny sú ponukové, skutočné


predajné ceny bývajú o 20 - 50% nižšie. Keby boli ceny predajné, inzerát už nenájdete.


 


Výsledok? Zlacňujete a zlacňujete až pod trhovú cenu a žiadnych záujemcov sa aj tak nedočkáte.


 


 


 


 


 


 


 


3.


Prezentácia


 


Pokiaľ chcete čokoľvek dobre predať, je potrebné to dobre ponúkať. Čím viac ľudí sa o tom dozvie, tým lepšie sa to predá. Sám majiteľ má ale iba veľmi obmedzené možnosti inzercie. Je nutné zvoliť hneď niekoľko predajných kanálov. Mnohé realitné servery Vám ani nedovolia inzerát vložiť, ak nie ste profesionál. Na každého jedného Vami osloveného potenciálneho kupca osloví maklér ďalších desať. To je zhruba o 1 000% vyššia pravdepodobnosť úspešného predaja.


 


Výsledok? O Vašej ponuke sa dozvie príliš málo ľudí a Vy nehnuteľnosť nepredáte, alebo ju predáte za nižšiu cenu.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


4.


Prehliadky


 


Chcete predať za najvyššiu cenu? Aj samotné prehliadky majú svoje obchodné pravidlá. Ako hovorievala moja babička: "Nič na tom nie je, len sa to musí vedieť ". Nehnuteľnosť dobre pripraviť, odprezentovať a vyjednávať so záujemcami, to je doslova umenie. Čím viac s tým má človek skúseností, tým lepšie predá. Dôležitý je napríklad aspoň základný Home Staging, pretože nikdy nie je druhá šanca urobiť prvý dojem.


Pozor! Je tiež dôležité "filtrovať" potenciálnych záujemcov. Nie


každý, kto sa vydáva za záujemcu, ním skutočne je. Môže to byť tiež tzv. tichý sprostredkovateľ, ktorý si príde pozrieť ako "záujemca" Vašu nehnuteľnosť a potom dorazí ešte raz, keď vy nebudete doma.


 


Výsledok? Prehliadky nebudú mať požadovaný efekt a navyše


riskujete vykradnutie Vašej nehnuteľnosti.


 


 


 


 


 


 


 


5.


Viac maklérov


 


Najčastejšou chybou je úvaha " čím viac maklérov bude predávať moju nehnuteľnosť, tým pravdepodobnejšie ju predám za viac". Pokiaľ ale záujemcovia vidia, že nehnuteľnosť ponúka viac spoločností, je to pre nich jasný signál, že môžu na každého makléra tlačiť s cenou a špekulovať. Záujemca zavolá piatim maklérom a vydáva sa za päť rôznych záujemcov. Vy to nemáte šancu spoznať. Jediný výsledok je, že máte pocit, že o nehnuteľnosť má záujem päť ľudí a všetci chcú zľavu. Akonáhle má predaj na starosti jeden maklér, máte všetko jasne pod kontrolou.


 


Pozor! Najnižšia provízia nie je zárukou predaja za najvyššiu cenu. Neušetríte. Profesionáli majú svoju cenu. Keď sa budete


rozvádzať, tiež si najmete najlacnejšieho advokáta?


 


Výsledok? Vaša ponuka bude vyvolávať pochybnosti u


záujemcov, makléri sa nebudú maximálne snažiť ...


 


 


 


 


 


 


 


 


6.


Vynechajte laické rady



Predaj nehnuteľností je ako futbal. Všetci si myslia, že tomu


rozumejú. Nedajte na "priateľské" rady, že to najlepšie predáte tak či onak, že sused predal tak a tak ... Keď totiž požiadate kohokoľvek o radu, dotyčný má snahu Vám na to “niečo" povedať. Dobrý priateľ by Vám ale mal povedať "ja tomu nerozumiem, stretni sa s niekým, kto v tom robí ".


 


Výsledok? Za "dobré" rady dotyčný nenesie zodpovednosť.


Chyba, ktorú urobíte pri predaji nehnuteľnosti, Vás môže stáť


veľké peniaze.


 


 





 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


7.


Zmluvy a ďalšie kroky


 


Predávate vec - majetok, ktorý má vo Vašej rodine zrejme najväčšiu hodnotu. To nie je žiadna sranda. Zmluvy stiahnuté z internetu, právnik, ktorý sa nešpecializuje na nehnuteľnostné právo, neznalosť množstva detailov pri prevode peňazí aj nehnuteľnosti ... to všetko je hazard s Vašimi peniazmi.


 


Výsledok? Neraz sa stalo, že predávajúci nemal ani peniaze,


ani nehnuteľnosť a zostali mu len súdne ťahanice.


Tento ebook bol vytvorený v spolupráci s inštitútom CHYTRÝ MAKLÉR www.chytrymakler.cz. akékoľvek kopírovanie či šírenie nie je dovolené bez uvedenia zdroja.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Odporúčanie:


 


Vyhľadajte makléra - odborníka, za ktorého "hovoria" výsledky a spokojní klienti. Dohodnite si schôdzku na 30 minút, nech Vám prezradí, čo dnes znamená úspešne predať nehnuteľnosť. Zistite si najskôr všetko potrebné a potom sa určite správne rozhodnete. Rovnako ako na opravu auta, alebo stavbu domu aj na predaj nehnuteľnosti si vyberte odborníka, ktorý nesie zákonnú zodpovednosť za svoje služby.


Ďakujem, že ste dočítali až sem, prajem Vám pri predaji


nehnuteľnosti veľa úspechov. Ak budete mať akékoľvek otázky, neváhajte ma kontaktovať.